Uniwersalna broń kombinowana
Broń kombinowana wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze do końca nie wiedzą, z którą gałąź myślistwa chcą pójść. Z broni kombinowanej można strzelać zarówno śrutem, jak i kulami. Sprawdzi się tak przy drobnej, jak i grubej zwierzynie, zarówno z daleka, jak i z bliska. Lufa śrutowa sprawdza się przy niewielkim dystansie, kulowa zaś pozwoli oddać celny strzał z oddali.
Wszechstronność ma swoje zalety, ale zawsze jest pewnym kompromisem. Niektórym może nie odpowiadać ograniczona liczba strzałów bez przeładowywania. Jest to powód, dla którego myśliwi częściej decydują się na dwa typy broni wyspecjalizowane w kierunku zwierzyny różnych gabarytów.
W broni kombinowanej wyróżniamy trzy główne typy jako naczęściej pojawiające się w myśliwstwie: Kniejówka, Dryling, Firling choć ten ostatni jest dość rzadko spotykany.
Kniejówka to borń myśliwska z dwoma lufami" głądką (śrutową) oraz gwontowaną (kulową), które ułożone są pionow względem siebie w dowolnej kolejności w zależności od producenta. Przy użyciu tej broni poluje się zarówno na zwirzynę drobną jak i grubą. Jej główną zaletą jest fakt, że jest bardzo uniwersalna, ma o wile krósze lufy od sztucera co ułatwia polowania z podchodu oraz brak konieczności posiadania dwóch rodzajów broni w nieznanych nam łowiskach. Możemy z niej polowac na wszytkie drapieżniki oraz zwierzynę drubą: dziki, sarny, daniele a nawet jelenie. Najczęściej spotykane kalibry w kniejówkach to: 12/70, 12/76, 16/70, 20/70, 20/76; kalibry gwintowe: 22 Hornet, 5,6x50R; 222 Rem; 223 Rem; 5,6x52R; 7x57R; 7x65R; 308Win; 30-06 Spring; 8x57IRS; 9,3x74R
Dryling to kolejna z broni kombinowanej składajća się z trzech luf. Jedna z nich jest gwintowana, a pozostałe lufy są gładkie śrutowe. Lufa gwotnowana znajduje się najczęściej na dole, ale występuje też tzw. ekspress dryling, wyposażony w dwie lufy gwinotwane (kulowe) znajdujące sie obok siebie oraz jedną lufę gładką śrutową na dole. Drylin pododnie jak kniejówka uważany jest za broń wysoce uniwersalną, ponieważ daje możliwość wystrzelenia zarówno kuli jak i śrutu. Można zatem polować nią na zwierzynę drobną: ptactwo, zające przy użyciu luf gładkich i naboi śrutowych oraz na zwierzynę grubą: sarna, dzik, daniel, jeleń - za pomocą myśliwskiej amunicji kulowej przy użyciu luf gwintowanych. Najczęciej występujące kalibry dla luf gładkich to: 12/70, 16/70 a dla luf gwintowanych 7x56R lub 8x57IRS. Drygling ponadto uważany jest w środowisku myśłiwskim za broń wyjątkowo prestiżową i dostojną co w zrozumiały sposób czyni go bronią równiez wyjątkowo drogą na tle pozostałych rodzajów broni.
Firling to broń myśliwska o czterech lufach z czego dwie są gładkie a dwie gwintowane. Jej waga oraz złożoność nie czyni jej zbyt chętnie wybieranej broni jako podstawowa jednostaka myśliwska. Z innej strony miłośnicy wileu sztuk broni uważają że jest jednym z obowiazkowych pozycji w ich kolekcjach. Produkowane modele mają głownie lufy śrutowe o kalibrze 16/70 (w grę wchdozi waga końcowa broni) w kombinacji z lufami kulowymi o kalibrach 7x57R lub 8x57JRS oraz 22ifB z zapłonem bocznym.
Broń kulowa
Sztucer to myśliwska broń kulowa z lufą gwintowaną. Najczęściej spotykany z celownikiem optycznym typu luneta lub kolimator. Na polowaniach zbiorowych z racji wymogów prawa łowieckiego w zakresie dopuszczanych nastawień lunet do maksymalnej trzykrotności, używa się otwartyh przyrządów celowniczy: muszki i szczerbinki. Sztucery myśliwskie występują jako jednolufowe łamane, repetiery luib sztucery samopowtarzalne. Sztucery mają wbudowane przyspieszniki typu francuskiego lub typu niemieckiego, które różnią sie od siebie jednym lub dwoma spustami.
Ze sztucerem głównie polujemy na zwierzynę grubą, jak jeleń, daniel oraz dzik. Egzemplarzy małokalibrowych używa się do polowań na małe dziki (warchlaki), średnie zwierzęta jak sarna oraz na drapieżniki. W przypadku grubej zwierzyny charakterystycznej dla naszego klimatu najlepsze będą kalibry od 7,62 do 9,3 mm. Te większe sprawdzą się zwłaszcza podczas polowań pędzonych oraz nocnych, ponieważ nawet przy mniej celnym strzale są w stanie powalić zdobycz. Jeżeli polujemy w miejscach obfitujących w sarnę, ewentualnie jelenia czy dzika, można pokusić się o broń o kalibrze 6,5 x 55, 6,5 x 57(R),7 x 57 (R) lub 7 x 64(65R) z wolniejszą kulą o większej masie. W przypadku saren i drapieżników najlepiej sprawdzi się sztucer o niewielkim kalibrze od 5,6 do 6,5 mm. Co ważne, taka broń sprawdzi się również w zastosowaniach sportowych. Szczególnie polecane są tu bronie typu varmint o grubszej, wolniej nagrzewającej się lufie.
Co do masy broni, bez wyposażenia optycznego nie powinna ona przekraczać 4 kg. Inaczej będzie to za duże obciążenie podczas długotrwałych polowań z podchodu. Przemierzanie lasu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze z lżejszą bronią, np. łamanym sztucerem.
Broń śrutowa
Dubeltówka to najczęściej spotykana broń wśró myśliwych. Składa się z dwóch niegwintowanych luf, biegnacych obok siebie, z identycznymi komorami nabojowymi w tym samym kalibrze, lecz z różnymi czokami na ich końcach. Zasadniczo jest to broń na niewielkie zwierzęta. Poluje się z nią głównie na zwierzynę drobną choć przy użyciu odpowiednich naboi (szczególnie polularnych wśród starszych stazem myśliwych) zwanych potocznie brenekami jest równie skuteczna jak broń kulowa choc na stosunkowo niewielkim dystansie z racji ograniczonej celnosci tgo typu amunicji. Broń ta ma zanczy obszar rażenia przez co wymaga wyjątkowej ostrożności przy polowaniach zbiorowych aby pamiętać o zachowaniu odpwoeidniego kąta do oddania strzału. Jej drugim zastosowaniem jest strzelestwo sportowe w konkurencji strzelania do rzutków. Dubeltówka wymaga przeładowania po oddaniu dwóćh strzałów.
BOCK (tzw. nadlufka) to długa broń palna skladając się z dwóch niegwintowanych luf biegnących równolegle, przy czym lufy umieszczone są w układzie jedna nad drugą, z identycznymi komorami nabojowymi o tym samym kalibrze, lecz z różnymi czokami na ikch końcach. Głównie używa się jej na zwierzynę dorbną i ptactwo, ale przy zastosowaniu odpowedniej amunicji moze być równiez stosowana na sarny i dziki.
PUMP ACTION to broń długa gładkolufowa, w której do przeładowania naboju konieczny jest ruch poziomy do przodu i do tyłu czółenkiem broni. Potoczne nazywa się ją pompką i używa głównie do zwierzyny drobnej choć przy zastosowaniu właściwej amunicji może być sotosowana na zwierzynę grubą.
Automat śrutowy to rodzaj długiej broni palnej samopotarzalnej z jedną komorą nabojową i jedną niegwintowaną lufą. Wykorzstywana głównie do polowania na zwierzynę drobną, zwłaszcza ptactwo.