img - megaphone
Dodaj Ogłoszenie

i dotrzyj do grona prawie 7 000
myśliwych miesięcznie!

Wypróbuj i zyskaj!
  • nielimitowana liczbę ogłoszeń
  • za 0 zł
  • przez 90 dni
Dodaj ogłoszenie

Kto może polować w Polsce, jakie są prawne uwarunkowania oraz wymogi uzyskania uprawnień łowieckich do wykonywania polowania?


      Prawną kwestię możliwości wykonywania polowania w Polsce reguluje ustawa Prawo łowieckie. W Polsce polować mogą myśliwi, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego lub myśliwi z krajów członkowskich Unii Europejskiej po złożeniu egzaminu uzupełniającego w języku polskim przed komisją z obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących zasad i warunków wykonywania polowania, ze znajomości listy gatunków zwierząt łownych, okresów polowań na zwierzęta łowne, a w przypadku uprawnień selekcjonerskich także zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierzyny płowej. Członkami Polskiego Związku Łowieckiego mogą być osoby fizyczne i osoby prawne. Osoby fizyczne to oczywiście myśliwi a osoby prawne to dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich.

Kto i jak w Polsce może zostać myśliwym i uzyskać uprawnienia do wykonywania polowania reguluje ustawa.

      O tym, kto może zostać członkiem PZŁ dowiemy się z art. 32. ust. 5 Prawa łowieckiego. Prawo łowieckie ustanawia pięć warunków, jakie muszą być jednocześnie spełnione, aby członkostwo w PZŁ było możliwe. Członkiem PZŁ może być osoba pełnoletnia a więc zgodnie z polskim prawem osoba, która ukończyła 18 lat. Kandydat do PZŁ musi korzystać z pełni praw publicznych, co oznacza, że nie może być tych praw pozbawiony prawomocnym wyrokiem sądu a także nie może być ubezwłasnowolniony. Jednym z warunków jest także niekaralność za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim w artykułach 52 i 53. Wcześniejsza karalność za wykroczenia oraz przestępstwa inne niż te wymienione w ustawie nie jest przeszkodą w możliwości nabycia członkostwa PZŁ. Pamiętać także należy o instytucji zatarcia skazania. Jeżeli nawet wcześniej byliśmy karani za przestępstwa z art. 52 i 53 prawa łowieckiego, to po okresie określonym prawem skazania te ulegają zatarciu i wówczas również możemy starać się o członkostwo w PZŁ. Kolejnym z warunków uzyskania członkostwa w PZŁ jest nabycie uprawnień do wykonywania polowania a ostatnim sprawa formalna, czyli złożenie deklaracji (pisemnego wniosku o przyjęcie do PZŁ) i uiszczenie wpisowego.

Szerszego omówienia wymaga nabycie uprawnień do wykonywania polowania. Uprawnienia do wykonywania polowania wymienione zostały w art. 42 ust. 3 prawa łowieckiego. Wyróżniamy trzy rodzaje uprawnień łowieckich:

1) podstawowe - uprawniające do odstrzału zwierząt łownych, z wyjątkiem samców zwierzyny płowej;

2) selekcjonerskie - uprawniające do odstrzału wszystkich zwierząt łownych;

3) sokolnicze - uprawniające do łowienia zwierzyny przy pomocy ptaków łowczych.

Aby mieć możliwość wstąpienia do PZŁ konieczne jest posiadanie uprawnień podstawowych. Kolejne uprawnienia możemy zdobyć już po uzyskaniu członkostwa w PZŁ.

      O uprawnienia selekcjonerskie uprawniające do wykonywania polowania na każdy gatunek zwierzyny łownej, w tym również samce zwierzyny płowej, można ubiegać się najwcześniej po okresie trzech lat od uzyskania uprawnień podstawowych. Warunkiem uzyskania tych uprawnień zgodnie z art. 42 ust. 6 jest posiadanie uprawnień podstawowych przez co najmniej 3 lata, 2) odbycie szkolenia i złożenie egzaminu, z wynikiem pozytywnym

Do uzyskania uprawnień sokolniczych, które uprawniają do polowania z ptakami łowczymi nie został ustalony żaden minimalny okres posiadania uprawnień podstawowych. Warunkiem uzyskania uprawnień sokolniczych zgodnie z art. 42 ust 7 jest posiadanie uprawnień podstawowych, odbycie szkolenia przeprowadzonego i złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.

      Wróćmy jednak do początku, czyli do warunków uzyskania uprawnień podstawowych, które dają możliwość wstąpienia do Polskiego Związku Łowieckiego i wykonywania polowania a następnie do ewentualnego zdobywania kolejnych uprawnień. Prawo łowieckie w art. 42 ust. 4 określa jakie warunki musimy spełnić, aby uzyskania uprawnienia podstawowe. Są to kolejno: odbycie rocznego stażu w kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny, odbycie szkolenia przeprowadzonego przez PZŁ i złożenie, z wynikiem pozytywny egzaminu. Ustawa dopuszcza również możliwość wykonywania polowania przez cudzoziemców (z państw innych niż kraje członkowskie UE) lub obywateli polskich przebywających z zamiarem stałego pobytu za granicą, którzy nie są członkami PZŁ. Takie osoby mogą polować na podstawie zgody ministra właściwego do spraw środowiska lub po wykupieniu polowania u przedsiębiorcy zajmującego się organizacją polowań. Osoby takie nie mogą jednak polować samodzielnie. W każdym wypadku taka osoba musi być pod opieką myśliwego, członka PZŁ, który posiada odpowiednie uprawnienia. Polski myśliwy, towarzyszący myśliwemu-cudzoziemcowi odpowiada za dokonanie wpisu w książce ewidencji pobytu myśliwego na polowaniu oraz wskazuje do odstrzału zwierzynę, zgodnie z posiadanym przez danego myśliwego upoważnieniem do wykonywania polowania.

Źródło: Piotr Gawin - myśliwy od 1981 roku, selekcjoner. Instruktor i sędzia strzelectwa myśliwskiego, redaktor naczelny "Poradnika Łowieckiego"  www.poradniklowiecki.pl

Strona internetowa www.lowiec.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową www.lowiec.com.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj Polityka prywatności