img - megaphone
Dodaj Ogłoszenie

i dotrzyj do grona prawie 7 000
myśliwych miesięcznie!

Wypróbuj i zyskaj!
  • nielimitowana liczbę ogłoszeń
  • za 0 zł
  • przez 90 dni
Dodaj ogłoszenie

Łowcy poszukujący nowych doświadczeń coraz częściej interesują się możliwościami, jakie oferują łuk myśliwski czy kusza myśliwska. Mimo, że polowanie z łukiem w Polsce wciąż jest zabronione, to poszerza się grono osób, które dostrzegają potencjał tego rynsztunku.

Renesans broni miotającej

kusza myśliwska

Wspomniane w tytule łuk i kusza myśliwska są przedstawicielami broni miotającej, która wyrzuca różne pociski, w tym wypadku strzały, wykorzystując energię mechaniczną. Zarówno łuk, jak i kusza były znane w sztuce wojennej od wieków, a ich umiejętne wykorzystanie wielokrotnie zmieniało losy bitew. Z powodzeniem używano ich także podczas polowań. Z biegiem lat ten typ oręża został wyparty przez broń palną, powszechnie uważaną za bardziej skuteczną i wygodną w użyciu. I choć w dobie zaawansowanych technologii trudno wyobrazić sobie żołnierza wyposażonego w łuk, to coraz więcej myśliwych zwraca się ku urządzeniom wykorzystującym napięcie cięciwy do wyrzucenia strzały jako alternatywie dla broni kulowej i śrutowej.

Polowanie z łukiem w Polsce i Europie

Na chwilę obecną ustawa Prawo Łowieckie zakazuje polowań z wykorzystaniem łuku lub kuszy. I choć w ostatnich latach coraz więcej mówi się o dopuszczeniu tych broni podczas łowów, to w tej chwili polowanie z łukiem w Polsce jest nielegalne. Na szczęście nie wszystkie kraje mają tak restrykcyjne przepisy. W piętnastu państwach, w tym m.in. w Danii, Finlandii, Słowenii, Słowacji, Estonii czy na Węgrzech, myśliwi mogą strzelać do zwierząt z łuków i kusz. Polscy łowcy zainteresowani tą formą polowania póki co są zmuszeni do udziału w zagranicznych eskapadach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w organizacjach, które zajmują się przygotowaniem takich wyjazdów. Aby zostać łucznikiem, łowca musi przejść kurs i uzyskać uprawnienia łucznika myśliwego. Tego typu szkolenia organizuje np. Polski Związek Myśliwych Łuczników (PZMŁ). Wracając na polski grunt, trwają badania naukowe dotyczące wpływu polowań z łukiem środowisko. Od ich wyników Ministerstwo Środowiska uzależnia ewentualne zmiany w Prawie Łowieckim.

Polowanie z kuszą i łukiem – zalety

Współczesny łuk bloczkowy w niczym nie przypomina swoich archetypów, które znamy z filmów historycznych. To zaawansowany sprzęt wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, zbudowany z lekkich i trwałych materiałów. Wprawny łucznik może nim trafić w niewielki cel z odległości trzydziestu metrów. Umiejętne posługiwanie się łukiem oferuje pakiet atutów, których próżno szukać podczas polowania z bronią palną. Jakie są zatem zalety polowania z łukiem i kuszą? Oto one:

  • najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa dla myśliwych i osób postronnych;

  • możliwość polowania na terenach miejskich (przykład aglomeracji Madrytu, gdzie władze pozwoliły na odstrzał powodujących szkody dzików grupie certyfikowanych myśliwych-łuczników):

  • brak odgłosu wystrzałów oraz zanieczyszczenia środowiska pociskami;

  • lepsza selekcja zwierzyny – z uwagi na mniejszą odległość, z której wykonujemy strzał z łuku lub kuszy, łowca może bardziej precyzyjnie ocenić anatomię danego osobnika i na tej podstawie podjąć decyzję, czy konkretna sztuka nadaje się do odstrzału;

  • wyższy poziom akceptacji społecznej (polowanie z łukiem jest wspierane przez wiele międzynarodowych organizacji, w tym np. Międzynarodową Radę ds. Ochrony Przyrody i Zwierząt oraz Federację Stowarzyszeń Myśliwych i Obrońców Dzikiej Przyrody, co daje szansę na pozytywną zmianę wizerunku myślistwa w niektórych kręgach;

  • polowanie z kuszą i łukiem może być skutecznym sposobem na walkę z ASF;

  • strzelanie z łuku wymaga nie tylko nienagannej dyskrecji, umiejętności koncentracji i sokolego oka, ale również krzepy i sprawności fizycznej. Wypuszczenie wielu strzał to dla myśliwego konkretny wysiłek, a jego powtarzalność poprawia kondycję ciała.

Oprócz tych wyróżników, strzelanie z łuku otacza też pewnego rodzaju nimb wyjątkowości, poczucie obcowania z naturą oraz nawiązywanie do wiekowych tradycji myślistwa. Wszystko to sprawia, że kolejni myśliwi są zainteresowani zdobyciem uprawnień łuczniczych i doborem odpowiedniego sprzętu.

Łuk myśliwski XXI wieku

A skoro o sprzęcie mowa… Do polowań są współcześnie wykorzystywane łuki bloczkowe. Oferują one wiele udogodnień względem łuków klasycznych. Ten nowoczesne, lekkie i odporne konstrukcje, pozwalają łucznikowi utrzymać wysoką celność i dużą powtarzalność. Łuk bloczkowy daje też przewagę jeśli chodzi o rozmiar – przy analogicznej sile naciągu, jego gabaryty będą mniejsze niż łuku klasycznego. Broń tego typu znacznie może różnić się parametrami, przede wszystkim siły i długości naciągu, co przekłada się na to, jaki ma łuk bloczkowy zasięg strzału. Wybierając swój łuk myśliwski warto też zwrócić uwagę na tworzywa sztuczne, z których go zbudowano. Funkcjonalność, marka i wykorzystane technologie mocno determinują cenę urządzenia, które może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Strona internetowa www.lowiec.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową www.lowiec.com.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj Polityka prywatności