Łowcy poszukujący nowych doświadczeń coraz częściej interesują się możliwościami, jakie oferują łuk myśliwski czy kusza myśliwska. Mimo, że polowanie z łukiem w Polsce wciąż jest zabronione, to poszerza się grono osób, które dostrzegają potencjał tego rynsztunku.
Renesans broni miotającej

Wspomniane w tytule łuk i kusza myśliwska są przedstawicielami broni miotającej, która wyrzuca różne pociski, w tym wypadku strzały, wykorzystując energię mechaniczną. Zarówno łuk, jak i kusza były znane w sztuce wojennej od wieków, a ich umiejętne wykorzystanie wielokrotnie zmieniało losy bitew. Z powodzeniem używano ich także podczas polowań. Z biegiem lat ten typ oręża został wyparty przez broń palną, powszechnie uważaną za bardziej skuteczną i wygodną w użyciu. I choć w dobie zaawansowanych technologii trudno wyobrazić sobie żołnierza wyposażonego w łuk, to coraz więcej myśliwych zwraca się ku urządzeniom wykorzystującym napięcie cięciwy do wyrzucenia strzały jako alternatywie dla broni kulowej i śrutowej.
Polowanie z łukiem w Polsce i Europie
Na chwilę obecną ustawa Prawo Łowieckie zakazuje polowań z wykorzystaniem łuku lub kuszy. I choć w ostatnich latach coraz więcej mówi się o dopuszczeniu tych broni podczas łowów, to w tej chwili polowanie z łukiem w Polsce jest nielegalne. Na szczęście nie wszystkie kraje mają tak restrykcyjne przepisy. W piętnastu państwach, w tym m.in. w Danii, Finlandii, Słowenii, Słowacji, Estonii czy na Węgrzech, myśliwi mogą strzelać do zwierząt z łuków i kusz. Polscy łowcy zainteresowani tą formą polowania póki co są zmuszeni do udziału w zagranicznych eskapadach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w organizacjach, które zajmują się przygotowaniem takich wyjazdów. Aby zostać łucznikiem, łowca musi przejść kurs i uzyskać uprawnienia łucznika myśliwego. Tego typu szkolenia organizuje np. Polski Związek Myśliwych Łuczników (PZMŁ). Wracając na polski grunt, trwają badania naukowe dotyczące wpływu polowań z łukiem środowisko. Od ich wyników Ministerstwo Środowiska uzależnia ewentualne zmiany w Prawie Łowieckim.
Polowanie z kuszą i łukiem – zalety
Współczesny łuk bloczkowy w niczym nie przypomina swoich archetypów, które znamy z filmów historycznych. To zaawansowany sprzęt wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, zbudowany z lekkich i trwałych materiałów. Wprawny łucznik może nim trafić w niewielki cel z odległości trzydziestu metrów. Umiejętne posługiwanie się łukiem oferuje pakiet atutów, których próżno szukać podczas polowania z bronią palną. Jakie są zatem zalety polowania z łukiem i kuszą? Oto one:
-
najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa dla myśliwych i osób postronnych;
-
możliwość polowania na terenach miejskich (przykład aglomeracji Madrytu, gdzie władze pozwoliły na odstrzał powodujących szkody dzików grupie certyfikowanych myśliwych-łuczników):
-
brak odgłosu wystrzałów oraz zanieczyszczenia środowiska pociskami;
-
lepsza selekcja zwierzyny – z uwagi na mniejszą odległość, z której wykonujemy strzał z łuku lub kuszy, łowca może bardziej precyzyjnie ocenić anatomię danego osobnika i na tej podstawie podjąć decyzję, czy konkretna sztuka nadaje się do odstrzału;
-
wyższy poziom akceptacji społecznej (polowanie z łukiem jest wspierane przez wiele międzynarodowych organizacji, w tym np. Międzynarodową Radę ds. Ochrony Przyrody i Zwierząt oraz Federację Stowarzyszeń Myśliwych i Obrońców Dzikiej Przyrody, co daje szansę na pozytywną zmianę wizerunku myślistwa w niektórych kręgach;
-
polowanie z kuszą i łukiem może być skutecznym sposobem na walkę z ASF;
-
strzelanie z łuku wymaga nie tylko nienagannej dyskrecji, umiejętności koncentracji i sokolego oka, ale również krzepy i sprawności fizycznej. Wypuszczenie wielu strzał to dla myśliwego konkretny wysiłek, a jego powtarzalność poprawia kondycję ciała.
Oprócz tych wyróżników, strzelanie z łuku otacza też pewnego rodzaju nimb wyjątkowości, poczucie obcowania z naturą oraz nawiązywanie do wiekowych tradycji myślistwa. Wszystko to sprawia, że kolejni myśliwi są zainteresowani zdobyciem uprawnień łuczniczych i doborem odpowiedniego sprzętu.
Łuk myśliwski XXI wieku
A skoro o sprzęcie mowa… Do polowań są współcześnie wykorzystywane łuki bloczkowe. Oferują one wiele udogodnień względem łuków klasycznych. Ten nowoczesne, lekkie i odporne konstrukcje, pozwalają łucznikowi utrzymać wysoką celność i dużą powtarzalność. Łuk bloczkowy daje też przewagę jeśli chodzi o rozmiar – przy analogicznej sile naciągu, jego gabaryty będą mniejsze niż łuku klasycznego. Broń tego typu znacznie może różnić się parametrami, przede wszystkim siły i długości naciągu, co przekłada się na to, jaki ma łuk bloczkowy zasięg strzału. Wybierając swój łuk myśliwski warto też zwrócić uwagę na tworzywa sztuczne, z których go zbudowano. Funkcjonalność, marka i wykorzystane technologie mocno determinują cenę urządzenia, które może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.